Drzwi drewniane – więcej zalet niż wad

Drzwi drewniane – więcej zalet niż wad

admin No Comment
PORADY

Drzwi drewniane to kwintesencja stylu i elegancji. Mają swoje minusy, o których opowiemy niżej, bo jako uczciwa firma przedstawiamy zarówno zalety, jak i problemy, które mogą, ale nie muszą, się pojawiać.

Dla nas jednak drewno to materiał na materiały. Świadczy o tym fakt, że od stuleci było wykorzystywane do wykonywania stolarki okiennej i drzwiowej, było budulcem mebli, domów, dekoracji i akcesoriów ozdobnych do domu. Drewno jest stosunkowo lekkie, łatwe do kształtowania w formę wymaganą, świetne do każdej stylizacji. Równocześnie, nowoczesna technologia konserwacji i impregnacji, a także suszenia materiału, powoduje, że drewno nie ma sobie równych.

Drewno można ozdabiać niemal w dowolny sposób, łącząc różne gatunki i wybarwienia, płaskorzeźbami wykonywanymi ręcznie lub maszynowo. Do tego to materiał ekologiczny, naturalny, całkowicie bez wpływu na zdrowie człowieka. Dodają klimatu wykończeniom, stanowiąc ich uzupełnienie. Pasują zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej stylizacji, do drewnianych konstrukcji domów z bala po murowane budynki, wykończone klasycznym tynkiem. Bogata kolorystyka pozwala na uzyskanie rozmaitej kolorystyki, od zupełnie jasnych brązów po prawie czarne odcienie, do tego można uzyskać równe natężenie połysku do zupełnego matu.

Drewno to również materiał łatwy w obróbce oraz montażu. Mimo, że nie jest materiałem zbyt elastycznym, to pozwala się obrabiać niemal w dowolny sposób. Drewno to nie tylko deska, chociaż najprostsze konstrukcje drewniane najbardziej chwytają za serce i najbardziej przyciągają oko. Drewno można ukształtować tak, że drzwi będą idealnym dopełnieniem klimatu naszego wnętrza czy ozdobą elewacji. Niepowtarzalnym dodatkiem, który będzie przyciągał wzrok gości.

Drewno ma również inne zalety. Jest świetnym izolatorem. Chroni dom i mieszkanie przed stratami ciepła. Nie przepuszcza ani ciepła, ani zimna, co ma znaczenie w naszym klimacie, a dla osób, które ogromną wagę przykładają do tego, aby ich dom był energooszczędny, to idealny sposób na zabezpieczenie wejścia. Drewno jest również doskonałym izolatorem akustycznym. Wszelkie hałasy zostają na zewnątrz, a rozmowy wewnątrz budynku pozostają wewnątrz. Zaletą jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne, a te, które się zdarzają, można łatwo i szybko usunąć podczas konserwacji, a to świadczy o trwałości tego materiału, który, niewielkim nakładem można odnawiać niemal w nieskończoność.

Przechodząc do minusów. Minusem może być duża waga litych drzwi drewnianych, jednak prawidłowy montaż i wyważenie sprawiają, że jest ona właściwie niezauważalna. Minusem może być cena, ale skoro zależy nam na najlepszym materiałem na drzwi wejściowe, należy się liczyć z nieco większą ceną. Na pewno również drzwi wymagają specjalnego traktowania. Należy je co jakiś czas potraktować impregnatem, po uprzednim oczyszczeniu. Trzeba je zabezpieczać przed wilgocią czy promieniami słonecznymi, bo tego drewno nie lubi. Może się wypaczać, mogą pojawiać się szczeliny. Dlatego konserwacja jest taka ważna. Prawidłowo prowadzona pozwoli cieszyć się drewnianymi drzwiami przez długie lata.