Konserwacja okien zabytkowych

Konserwacja okien zabytkowych

admin No Comment
PORADY

Jedną z dziedzin, którą zajmuje się FUTUR24 jest konserwacja i wymiana okien zabytkowych. Okna zabytkowe stanowią podkreślenie urody i charakteru zabytkowego budynku. Konstrukcja ich opiera się innych technologiach, niż te stosowane obecnie, co rodzi konieczność posiadania odpowiednich kompetencji w zakresie prac renowacyjnych i konserwatorskich, poświadczonych przez urząd ochrony zabytków.

Okno zabytkowe wyróżnia się zdecydowanie bardziej dekoracyjnym charakterem. Jest bogate w zdobienia, rzeźbienia. Często posiada wiele szprosów i innych, drobnych elementów, które należy pieczołowicie odtworzyć, łącznie z pierwotnym kolorem. Ich konstruktorzy nie znali zasady okna rozwierno – uchylnego, dlatego, dla wentylacji pomieszczeń, w oknach montowano lufciki. Okna zabytkowe wykonane są z drewna, czyli materiału, który należy szczególnie pieczołowicie zabezpieczać przed słońcem, wiatrem i deszczem.

Prawidłowo przeprowadzona renowacja pozwala zachować unikalny charakter budynku przy równoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności i zachowaniu ich funkcjonalności.

Produkcją okien na skalę masową zajmowały się w XIX i XX wieku manufaktury, gdzie o materiał do wykonania okna dbano szczególnie, wybierając wyselekcjonowane gatunki drewna i dokładnie je impregnując. Dlatego też, okna skrzynkowe z przełomu wieków XIX i XX w większości nadają się do rekonstrukcji i konserwacji. Prawidłowo przeprowadzona renowacja pozwoli przywrócić oknom dawną urodę, ale też podnieść ich właściwości termoizolacyjne poprzez wymianę szyb na szyby zespolone. W trakcie prac renowacyjnych okna zabytkowe należy:

  • doszczelnić, wykluczając luzy powstałe na skutek wielokrotnego malowania czy wypaczenia drewna
  • usunąć stare, pokruszone i spękane powłoki malarskie
  • uzupełnić ubytki w drewnie i zdobieniach
  • wykonać naprawy stolarskie
  • wykonać dezynfekcję i zabiegi przeciwgrzybicze drewna
  • wymienić kity szklarskie
  • wymienić przeszklenia
  • nanieść nowe powłoki zabezpieczające
  • wymienić klamki na zgodne z epoką i wytycznymi konserwatora
  • wymienić blacharskie opierzenia parapetów

Chociaż rzadko, czasem zachodzi konieczność wymiany całkowicie zniszczonych okien. Taką decyzję podejmuje konserwator lub osoba przez niego upoważniona, w żadnym wypadku monter współczesnych okien. Okna, które znajdzie się na miejscu zniszczonego powinno nawiązywać zarówno stylistyką, jak i konstrukcją do tego wymienianego. Zawsze powinno się wymieniać okno na drewniane, gdyż okna PCV w budynkach zabytkowych zbyt rażą swoją nowoczesnością.

Wymiana okna również wymaga odpowiednich umiejętności, gdyż sposób osadzania ich w otworze okiennym różni się od technologii przyjętych obecnie. Jest to zdecydowanie kosztowne przedsięwzięcie, jednak efekt przerasta oczekiwania.