Rzecz o witrażach

Rzecz o witrażach

admin No Comment
PORADY

Witraż to świetny sposób na ozdobienie miejsca. Chroni przed słonecznym blaskiem i wścibskimi spojrzeniami, równocześnie uwidacznia grę światła i cienia. Super wygląda w oknach domu prywatnego, biura czy restauracji. Mimo, że kiedyś stosowany głównie w sztuce sakralnej, dziś przechodzi prawdziwy renesans.

Kiedy wymyślono witraż? Zapewne tuż po tym, gdy wynaleziono sposób na zabarwienie szkła. Artyści zamierzchłych epok doskonalili sztukę układania obrazów ze szkła, z pieczołowicie wycinanych fragmentów, lutowanych w ramkach z ołowianych listewek. Niektóre z nich dzisiaj to bezcenne dzieła sztuki. Dzisiaj witraż pełni również funkcję ozdobną, wstawiany w ramkę czy parawan, okno, framugę, drzwi. Wykorzystuje się naturalne oświetlenie, ale też i sztuczne, które podkreśla tylko oryginalność ozdób

Dzięki ferii barw, jaką można dziś zastosować, oraz dzięki nowym technologiom, które pozwalają uzyskać obraz malowany na szkle, równie trwały i efektowny jak klasyczny witraż, a jednocześnie zdecydowanie lżejszy, bez balastu ołowianych ramek, witraże współczesne ozdabiają nie tylko drzwi i okna, ale też lampy, żyrandole czy sufity, stając się elementem ścianek działowych, ozdobą sypialni, salonu, restauracji, hotelu czy każdego innego, dowolnego obiektu.

Fakt, dzisiejsze witraże również, tak ja te klasyczne robi się na specjalne zamówienie. Wymagają dużo nakładów pracy, czasu i dokładności wykonania. Imitacje witraży klasycznych są nieco tańsze, a dają równie efektowne wrażenie jak klasyczny witraż. Najczęściej na szkle maluje się obraz farbami ceramicznymi, stosując na łączeniach miedzianą folię, która, po zlutowaniu daje wrażenie ramki, jest jednak zdecydowanie lżejsza. Stosuje się również różnego rodzaju barwne folie i inne techniki, które dają naprawdę ciekawe, niebanalne efekty wizualne, pozwalając na to, aby witraż stał się ozdobą wnętrza, którego właścicielem jest osoba wyrafinowana, ale te i średnio zamożna.

Witraż ma dziś wielorakie zastosowania. Od przepuszczających światło przegród, do ozdób okiennych czy drzwiowych. Chronią przed spojrzeniami sąsiadów, uprzyjemniają brzydkie widoki za oknem. Pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów we wnętrzu w zależności od zorientowania okien na strony świata. W oknach północnych, zacienionych innymi budynkami doskonale sprawdzą się witraże, w których dominują ciepłe barwy czerwieni, pomarańczy czy żółci, a w słonecznych, wystawionych na ostre promienie słońca piękną grą cieni zachwycą kolory chłodne, takie jak odcienie bieli, błękitu czy zieleni.

Wyrafinowana ozdoba, podkreślająca  styl pomieszczeń powinna być skomponowana pod względem techniki wykonana z wnętrzem i jego stylem, jednak szkło i witraż doskonale pasuje do większości materiałów używanych w wykończeniu wnętrz. Szkło doskonale współgra z drewnem, metalem i innymi materiałami, więc pozwala na dużą dowolność w projektowaniu.