Słoneczne mieszkanie

Słoneczne mieszkanie

admin No Comment
PORADY

Słoneczne mieszkanie to upragniona lokalizacja większości z nas. O ile jednak podczas budowy domu jednorodzinnego masz wpływ na dostęp światła słonecznego do wnętrza, o tyle mieszkając w bloku musisz wykorzystać najlepiej jak się da, to co masz.

Wspominaliśmy już o dobroczynnej mocy słońca, jego promieni na samopoczucie człowieka. Im więcej słońca w mieszkaniu, tym przyjemniej się w nim przebywa i mieszka, odpoczywa i relaksuje, nabierając sił do dalszego działania. Dopływ światła zaś uzależniony jest od kilku czynników.

Najważniejsza jest lokalizacja naszego mieszkania względem stron świata. Okna, wychodzące na północ, nawet największe, nie będą wpuszczały do domu światła. Takich pomieszczeń lepiej nie przeznaczać na pokoje dzienne, ale na sypialnie, łazienki, pomieszczenia gospodarcze, czyli takie, gdzie nie spędza się zbyt dużo czasu. Taką komfortową sytuację, dotyczącą rozplanowania pomieszczeń względem stron geograficznych mają właściciele domków jednorodzinnych, natomiast mieszkańcy bloków często nie mają zbyt dużego wyboru i muszą dostosować się do tego czym dysponują. Urządzenie salonu lub biura w ciemnym pomieszczeniu jest jednak możliwe, aczkolwiek trzeba pomieszczenie odpowiednio rozświetlić aranżacją i doborem materiałów wykończeniowych.

Czynnikiem o największym znaczeniu będzie okno. W domach jednorodzinnych warto zadbać, aby okno miało odpowiednio dużą powierzchnię, im większe przeszklenia, tym więcej światła. Równocześnie, technologia pozwala dziś pogodzić gabaryty okna z jego trwałością oraz właściwościami termoizolacyjnymi. Producenci okien, czyli my, oferujemy dziś okna o doskonałych parametrach technicznych, smukłych profilach, o dużych powierzchniach przeszkleń i doskonałych właściwościach izolacyjnych, co zapewnia doskonały poziom komfortu użytkownika takiego okna.

 

 

Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni pamiętać, że jasne barwy rozjaśniają pomieszczenia, mają moc odbijania promieni słonecznych, a więc należy zadbać o jasną barwę zewnętrznej elewacji, jasne parapety, a nawet ogrodzenia i elementów architektury ogrodowej. O ile masz ogromne szczęście, i mieszkasz tuż nad brzegiem stawu, jeziora lub rzeki, wykorzystując promienie słoneczne odbijające się od lustra wody, jeśli nie, ale masz miejsce, pomyśl nad projektem ciekawego oczka wodnego. Nie zagęszczaj krzewów i drzew, stawiaj na drzewka liściaste, które przepuszczają promienie słoneczne. Pamiętaj, że drzewa i krzewy możesz przycinać niemal dowolnie, dzięki czemu otrzymasz nie tylko regularny kształt, ale też nie dopuścisz do przerostu roślin.

Wnętrze domu to również spore pole do popisu. Używaj jasnych, pastelowych barw, które przecież nadal są w modzie, a doskonale rozświetlają wnętrz. Ściana na przeciwko okna powinna być pomalowana na jasno, najlepiej w barwach półmatowych, perłowych, metalicznych, rozjaśniających i powiększających pomieszczenie, tak jak pomalowany na biało sufit. Wykorzystaj lustra aby stworzyć grę światła. Nie zasłaniaj okna ciężkimi firanami, zasłonami, czy topornymi dekoracjami. Dopasuj elementy zdobne tak, aby były delikatne i półprzezroczyste, a uzyskasz naprawdę niesamowity efekt. Podłogi i drzwi wewnętrzne wykorzystaj do rozproszenia światła wpadającego w nasłonecznione pomieszczenia po całym mieszkaniu. Stosuj przeszklenia, jasne barwy, błyszczące powierzchnie. Efekt cię zaskoczy.