Wybór odpowiedniego okna do domu

Wybór odpowiedniego okna do domu

admin No Comment
PORADY

Wybór okna to nie tylko jego jego parametry techniczne, chociaż i one są bardzo ważne, ale też kształt czy kolor ma znaczenie. Od kształtu okna zależy nie tylko wygląd bryły budynku, ale też wygląd wnętrza, jego nasłonecznienie.

Okno stanowi element wnętrza, więc koniecznie musi wpasować się w stylistykę budynku. Jego kształt powinien być determinowany przez elewację zewnętrzną, jej kolorystykę i stylistykę. Im bardziej nietypowe okno lub okno z dużą powierzchnią przeszkleń, tym będzie droższe. A jednak okno zarówno otwiera się na świat zewnętrzny.

Okno pojawiło się stosunkowo niedawno. W średniowieczu. Wcześniej otwór w ścianie przesłaniały zasłony, które bez problemu wpuszczały wiatr i chłód. Potem zaczęto stosować cieniutkie, alabastrowe staple, a potem szybki, oprawione w szkło lub kamień. Już wtedy miało spełniać rolę nie tylko ozdobną, ale też i praktyczną, czyli chronić przed zimnem i wiatrem. Dziś mamy kontrolowane nawiewniki higrosterowane i inne systemy wentylacyjne.

Oprócz wyglądu ważne są parametry techniczne, aczkolwiek okno musi pasować do elewacji i stylistyki budynku,podkreślać walory budynku, pasujące do kolorystyki i kształtu. Granicę stanowi jedynie cena oraz wyobraźnia.Stolarka otworowa musi współgrać z elementami dekoracyjnymi, częścią ogrodową, ogrodzeniem. Dzięki możliwościom technologicznym, pozwalającym na uzyskanie niemal dowolnego kształtu lub koloru okna, masz możliwość zamówienia okna jedynego w swoim rodzaju.

Dobrze dobrane okna to również parametry, gwarantujące solidne wykonanie, energooszczędność czy bezpieczeństwo. Pod uwagę można brać różne czynniki, w tym na przykład rozwiązania antywyważeniowe. Kto pyta nie błądzi, dlatego pytaj w salonie sprzedaży o gwarancję na okna, o montaż, obsługę posprzedażową. Im więcej zgromadzisz informacji, tym łatwiej będziesz mógł podjąć decyzję.

Okres obowiązywania gwarancji może być różny dla poszczególnych części okna. Na to również powinieneś zwrócić uwagę. Dokument powinien otrzymać na piśmie,  z pieczątką, podpisem oraz datą sprzedaży. Zaniedbania mogą prowadzić do późniejszych problemów z gwarancją  i uzyskaniem reklamacji. Do gwarancji powinna być dołączona karta gwarancyjna, a w niej szczegółowe warunki gwarancji , okres obowiązywania, obowiązki producenta, powody złożenia reklamacji, deklaracja CE, potwierdzająca zgodność okna z normami UE, pieczątka kontrolera i data produkcji okna.

Wybór okna to niełatwe zadanie. Dlatego pytaj, dowiaduj się, najlepiej u źródła.