Wybór okien do domu

Wybór okien do domu

admin No Comment
PORADY

Wybierając okna do domu, liczysz się głównie z ceną, ale chciałbyś, aby okna były również rozsądnej jakości. Podczas budowy lub remontu człowiek liczy każdy grosz, dokładnie waży swoje wydatki, a okna często są koniecznością, bez nich trudno zamknąć pewien etap budowy i remontu, nie da się przystąpić do wykończenia wnętrz. Zamawiasz je wówczas, gdy dom jest zadaszony. Powinny na miejscu znaleźć się tuż przed montażem, aby nie stać się łupem złodzieja. O ile wyceny możesz robić na podstawie projektu, o tyle samo zamówienie powinno wiązać się z wizytą osoby, która dokona dokładnego obmiaru otworów okiennych, gdyż to, co mamy wybudowane fizycznie, może się mocno różnić od tego, co jest w projekcie. Nie wybudujesz domu przecież co do centymetra, a w przypadku okien centymetr to duża różnica.

Zamawiając okna, powinieneś być pewien, że wiesz, jaki będzie ich kształt, rozmiar czy wygląd. Musisz zdecydować, czy zamawiasz osobną ekipę do założenia okien, czy może zamierzasz je wraz z montażem? Może sprzedawca nie oferuje montażu, ale stale współpracuje z doświadczoną ekipą?
Zanim podpiszesz zamówienie, pomyśl, z jakiego materiału chcesz mieć okna, drewniane czy PCV, może coś innego, jakie funkcje okno powinno posiadać? Może potrzebujesz okien energooszczędnych, dźwiękoszczelnych czy może bezpiecznych w obsłudze, lub odpornych na włamanie? Przemyślałeś ich kolor? Dopasowanie do elewacji? Jak mają się otwierać? Jak wyposażone?
Zanim podejmiesz decyzję, odnośnie zakupu okien, powinieneś przesłać zapytania ofertowe do kilku oferentów. Podaj ilość, materiał ,rozmiar i podstawowe wyposażenie, swoje oczekiwania i zbierz interesujące cię informacje.

Kupując okna nie zapomnij dowiedzieć się o montaż, dokładne warunki gwarancji, dopytaj na jakie elementy obowiązuje, kiedy może przepaść. Dowiedz się, czy okno ma znak CE, który dopuszcza je do sprzedaży i stosowania. Porównaj okna standardowe, które mają z reguły niższą cenę i szybszy termin realizacji. Próbuj negocjować cenę.

Okna kupuj od znanych producentów, bo tylko taki zapewni ci konkretne informacje na temat okien przez siebie wykonanych, informacje uwiarygodni rzetelnymi certyfikatami i konkretną gwarancją.

Okna ocenienia między innymi po:

  • Liczbie uszczelek przyszybowych i oporowych (odbojowych i wrębowych). Nie może ich być mniej niż cztery.
  • Rodzaju zastosowanych szyb. W większości dzisiejszych okien stosowane są szyby zespolone. Pamiętaj, że im niższy współczynnik Ug tym szyby lepiej chronią przed utratą ciepła.
  • Funkcjonalnych okuciach, czyli o tym osprzęcie, dzięki któremu możesz okno zamykać i otwierać. Pamiętaj, że okucia narażone są na ekstremalne temperatury i częste używanie, dlatego ważne, aby były wysokiej jakości.
  • Liczbie komór – standardowe okna mają dziś pięć komór, ale często spotyka się sześciokomorowe. Im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła, a to oznacza niższe straty ciepła.
  • Grubość ścianek profili od której zależy sztywność i wytrzymałość ramy. Najbardziej wskazana jest grubość ok. 3mm.
  • Wzmocnienia stalowe profili PCV, gdzie wzmocnienia powinny mieć co najmniej 1,5 mm grubości, co również przekłada się na wytrzymałość i sztywność ramy okiennej. Wyobraź sobie, że jedynym solidnie sztywnym elementem twojego okna jest szyba… Słabo prawda? Plastik się wygina, szybie grozi łamanie i pękanie, a szczelność okna… żadna. Dlatego sztywny profil jest tak ważny.