Wybór optymalnych okien

Wybór optymalnych okien

admin No Comment
PORADY

Budujesz, remontujesz? Chcesz wymienić okna? Wiesz, jakie parametry cię interesują, a jednak nie do końca ogarniasz to, co mówią do ciebie sprzedawcy. Fakt, przeciętnemu Kowalskiemu trudno zrozumieć fachowe określenia i fachowe informacje, którymi zasypywany jest w punkcie sprzedaży. I jest to zrozumiałe.

Przede wszystkim dlatego, że ogólnie panuje moda na eko. Ekologia, energooszczędność. Do tego narzucone unijne dyrektywy, określające standardy cieplne okien do roku 2020 włącznie, kiedy to okna montowane w polskich domach będą musiały posiadać współczynnik cieplny mnie gorszy niż 0,9 W. Stąd już dziś dąży się do podnoszenia standardów cieplnych okien, stąd grubsze ramy i okna z szybami dwukomorowymi. Standardem staje się ciepły montaż czy rolety, które zakładane od zewnątrz, chronią okno przed utratą ciepła zimą, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Ciepły montaż z kolei ogranicza rozwój pleśni w ościeży i chroni przed niekontrolowanymi stratami ciepła.

Zwykłemu Kowalskiemu trudno będzie zrobić porównanie właścicieli profili, komór, szyb czy gazu wypełniającego międzyszybowa. Ale zwykły Kowalski może w punkcie sprzedaży poprosić o Kartę właściwości użytkowych okna. Dane, które zawiera karta, odpowiedzą ci na najważniejsze pytania, dotyczące parametrów i wybranych właściwości okien, które porównujesz. Porównując okna pod kątem wybranych przez siebie kryteriów, wybierasz to co dla ciebie najważniejsze: odporność na wiatr, dźwiękochłonność, wodoszczelność etc.

Karta jest dokumentem, który powinno posiadać każde legalnie sprzedawane na terenie UE czy Polski okno. Świadczy o tym, że producent okna złożył deklaracje parametrów i właściwości użytkowych okna. Profil okna, okucia czy szyby zastosowane do uzyskania konkretnych parametrów są mniej istotne dla kupującego. Dla niego powinien liczyć się produkt końcowy, którym jest okno o określonych właściwościach.

W Karcie zawarte są również dane instytutów i organizacji badawczych czy kontrolnych, których opinie stały się podstawą do deklarowania właściwości użytkowych okien przez producenta. W Karcie znajduje się numer umowy, zlecenia na wyprodukowane okno, jego wymiary, seria oraz data produkcji. Znajduje się tam również znak CE, oznaczający, że producent okna złożył Deklarację zgodnie z Normą Europejską, a także adres producenta okna. Są to informacje bardzo przydatne dla kupującego.