Źródło światła – okno!

Źródło światła – okno!

admin No Comment
PORADY

Trendy trendami, modne kolory modnymi kolorami, ale najważniejsze, to by dobrze się czuć we własnym domu. A we własnym domu niezbędne człowiekowi jest światło. To naturalne, słoneczne. Okna zaś, oprócz właściwości termiczno – izolacyjnych, powinny to światło zapewniać. Światło słoneczne w wystroju odgrywa zasadniczą rolę. Nie da się go zastąpić sztucznym oświetleniem. Mieszkania pełne słońca są świeże, przytulne i czyste, ale też sprawiają wrażenie przestronnych.

Naturalne światło w domu pozwala się lepiej zrelaksować, nabrać energii i sił do działania. Od okien zależy nasłonecznienie mieszkania. Na etapie projektu i budowy należy ustalić, na jaki kierunek będzie zorientowany dom. Okna wychodzące na południe oraz zachód będą dostarczały dużo światła do wnętrza, natomiast te zorientowane na północ raczej niewiele. Na etapie projektu możesz jednak już zaplanować oświetlenie ciemniejszej części domu, na przykład planując odpowiednie przeszklenia, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnątrz domu.

Duże drzwi tarasowe, okna połaciowe, całe ściany z okien – dziś możliwości jest cała moc, zwłaszcza, że nie ograniczają nas już ubytki ciepła, wręcz przeciwnie, zastosowanie okien wyprodukowanych w odpowiedniej technologii pozwala zyskać, oprócz światła, również ciepło. Okno to również element wnętrza, więc jego wybór powinien być dopasowany nie tylko do naszych potrzeb, ale też do ogólnej stylistyki domu. Duże okna nie tylko wpuszczą światło do domu, ale też pozwolą na uzyskanie ciekawej stylistyki wnętrza, która musi być tak zaprojektowana, aby być po prostu spójna z resztą wnętrza. Podczas wyboru okien do domu należy przemyśleć nie tylko technologię zastosowaną do ich produkcji, ale też ich kolor, wielkość i dodatki, takie jak klamki, szprosy etz.

Dostęp światła ograniczają ciężkie kotary, tak samo jak ciężkie, solidne okucia, masywna konstrukcja czy szprosy. Im okno jaśniejsze, tym mocniej optycznie okno rozjaśnia. Ciężkie ozdoby mogą zaburzać harmonię. A okno powinno przyciągać wzrok i być elementem ogólnego wystroju. Wszelkie zasłonki czy firanki należy dobierać z wyczuciem, tak, aby nie zaciemniały zbytnio pomieszczenia. Harmonię mogą zaburzyć zbyt duże, ciężkie kwiaty ustawione na parapecie czy zawieszone w oknie.

Czasem, w domku jednorodzinnym można okno dorobić, czyli wykuć nowy otwór okienny, przenieść drzwi na taras, aby doświetlić pomieszczenie. Wymaga to pozwolenia na budowę, ale efekt może oszołomić. Mieszkańcy domów wielorodzinnych bloków, mają gorzej, bo muszą zadowolić się tym co mają. Ale nie znaczy to, że są skazani na życie w ciemnej norze, bo każdą przestrzeń można doświetlić i tak zagospodarować, aby światło docierało do najdalszego kąta mieszkania.