Izolacja przeciwwilgociowa – kiedy należy ją zastosować?

Izolacja przeciwwilgociowa – kiedy należy ją zastosować?

25 sierpnia, 2013 0 By major

Wilgoć w pomieszczeniach to jedno z głównych zagrożeń, które powoduje rozwój pleśni i grzybów. Nie tak łatwo się jej pozbyć, gdy już wystąpi, dlatego warto pomyśleć o tym na samym początku przy budowie domu. Rozwiązanie stanowi izolacja przeciwwilgociowa. Co się na nią składa i który jej rodzaj warto wybrać? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest izolacja przeciw wilgoci?

Izolacja przeciw wilgoci przyjmuje postać warstwy chroniącej, która ma zapobiec przenikaniu wilgoci z gruntu do budynku. To, jaki rodzaj izolacji zostanie wybrany, zależny jest przede wszystkim od poziomu wód gruntowych. Im większy, tym powinna być ona wyższej jakości. Warto też wiedzieć, że zazwyczaj izolację przeciwwilgociową wykonuje się już na etapie kładzenia fundamentów. Pozwala to zaoszczędzić czas i koszty, ponieważ realizacja izolacji w budynku już gotowym jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Najczęściej wyróżnia się izolację przeciwwilgociową poziomą i pionową. Pierwsza z nich odgradza ścianę od ławy fundamentowej, dzięki czemu wilgoć z gruntu nie przedostaje się wyżej. Z kolei izolacja pionowa uniemożliwia przenikanie wilgoci z ławy fundamentowej i muru, który znajduje się w gruncie.

Izolacja lekka, średnia czy ciężka?

Izolacja przeciwwilgociowa może się różnić w zależności od wagi. Wyróżnia się wówczas izolację lekką, średnią i ciężką. Każda z nich sprawdzi się w nieco innych warunkach. Co je charakteryzuje?

  • Izolacja lekka – najczęściej stosuje się ją w domach jednorodzinnych, gdzie grunt jest przepuszczalny (stanowi go piasek lub żwir). Chroni przede wszystkim przed przenikaniem wilgoci.
  • Izolacja średnia – to rodzaj izolacji przeciwwodnej, która jest w stanie zabezpieczyć dom przed wodą stojącą, zwłaszcza wodą opadową. Dzięki temu nie dostanie się do ścian fundamentowych. Taka izolacja wykonana jest z folii bądź zaprawy wodoszczelnej.
  • Izolacja ciężka – również jest rodzajem izolacji przeciwwodnej, jednak zabezpiecza głównie przed wodą napropową. Wykonuje się ją głównie z papy termozgrzewalnej. Wyróżnia ją wysoka szczelność, ale i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie jest zadanie izolacji przeciwwilgociowej?

Izolacja tego rodzaju ma przede wszystkich chronić budynek przed dostaniem się wilgoci do jego wnętrza. Ochrania więc przede wszystkim fundamenty przed wodą opadową, ale i zabezpiecza fundamenty przed wodą naporową. Jest to bardzo istotne, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów.