Szkocka whisky — co sprawia, że jest wyjątkowa?
25 sierpnia, 2015Whisky to alkohol z niezwykle bogatą historią. Ten trunek doceniany jest przez koneserów na całym świecie. Czy wiesz, w jaki sposób powstaje i co sprawia, że jest tak wyjątkowy?
Co wiemy o szkockiej whisky?
Whisky jest jednym z najpopularniejszych mocnych alkoholi na świecie. Rocznie produkowane jest ponad milion litrów tego szlachetnego trunku. Chociaż jego ojczyzną jest Irlandia to w świadomości większości osób to właśnie Szkocja uchodzi za miejsce, gdzie możemy dostać najlepsze whisky. Produkowane są tam najbardziej znane marki tego alkoholu takie jak Singleton, Glenfiddich czy Ballantine’s jednak coraz większą popularnością wśród koneserów tego trunku cieszą się mniejsze destylarnie jak Glenglassaugh czy Aberlour. Co właściwie sprawia, że słynna “szkocka” jest tak wyjątkowa?
Proces produkcji szkockiej whisky
W porównaniu do innych whisky to właśnie szkocka uchodzi za tą bardziej wyrazistą. Charakterystyczna “moc” trunków wynika nie tylko z zawartości alkoholu na poziomie minimum 40%, ale głównie z procesów produkcji. W porównaniu do innych “łagodniejszych” odmian tego trunku, które są destylowane trzykrotnie, prawdziwa szkocka jest poddawana tylko dwukrotnej destylacji.
Do produkcji wykorzystywany jest słód jęczmienny oraz w niektórych przypadkach dodatek innego zboża, a jako barwnik służy najczęściej karmel. Co ciekawe zarówno cały proces destylacji jak i leżakowania w beczkach (minimum 3 lata) musi przebiegać również na terenie Szkocji.
Renesans mniejszych szkockich destylarni
Szkocka whisky pomimo posiadania bardzo bogatej tradycji i licznych destylarni różnej wielkości nie oparła się zmianom gospodarczym na świecie. Setki mniejszych często rodzinnych destylarni w wyniku wzmożonej konkurencji większych podmiotów i braku inwestycji w modernizację procesu produkcji upadały. Ich wyjątkowe receptury oraz charakterystyczne smak przegrywały z tańszą konkurencją. Trend ten jednak uległ zmianie, dzięki inwestorom indywidualnym, którzy pragnęli zachować oryginalność i różnorodność szkockiego whisky.
Jako przykład może posłużyć destylarnia Glenglassaugh pierwotnie założona w 1875 produkowała whisky aż do 1986 roku kiedy to w wyniku kryzysu została zamknięta. Dzięki wsparciu inwestorów, po prawie 30 latach udało się ponownie otworzyć destylarnie znajdującą się w północnej Szwecji. Receptury wyjątkowego whisky zostały zachowane, dzięki czemu możemy się cieszyć tym trunkiem do dziś. Butelka Glenglassaugh’a uchodzi za wyjątkowy prezent dla konesera tego trunku. Jest to wyraziste whisky single malt o mocnym aromacie beczek, w których leżakowała, a zawartość alkoholu często zbliżona jest do 50 procent.