Czym jest klej konstrukcyjny?

Czym jest klej konstrukcyjny?

25 sierpnia, 2016 0 By major

Klej konstrukcyjny jest obecnie powszechnie stosowany na budowie. Do czego służy? Jest on zwykle klejem ogólnego przeznaczenia, używanym do mocowania płyt kartonowo-gipsowych, płytek, listew i osprzętu do ścian, sufitów i podłóg. Najczęściej występuje w tubach przeznaczonych do użycia z pistoletem do mas uszczelniających.

A z czego w ogóle się składa? Różni producenci stosują różne receptury, ale wspólne składniki to najczęściej glina, cement, żywica akrylowa, monomery poliuretanowe, kauczuk, heksan oraz inne niepolarne rozpuszczalniki, inicjatory i dodatki funkcjonalne.

Rodzaje klejów poliuretanowych

Kleje tego rodzaju dzieli się najczęściej na:

  • kleje jednoskładnikowe,
  • kleje dwuskładnikowe,
  • kleje elastyczne.
  • kleje twardo-elastyczne,

Co je od siebie różni? Przyjrzyjmy się głównie dwóm pierwszym typom, gdyż są one zdecydowanie najbardziej popularne. Kleje jednoskładnikowe po nałożeniu zwiększają objętość i nawet po wyschnięciu pozostają elastyczne, polecane są zatem do zastosowania w wysokich temperaturach. Dwuskładnikowe kleje składają się zaś z dwóch warstw, czyli żywicy i utwardzacza. Wykorzystuje się je głównie do łączenia ze sobą elementów drewnianych zwłaszcza, gdy różni je rozmiar.

Zastosowanie kleju konstrukcyjnego

Kleje poliuretanowe łączą wiele różnych powierzchni. Wiążą się z włóknami tekstylnymi, metalami, tworzywami sztucznymi, szkłem, piaskiem, ceramiką, gumą i co ważniejsze drewnem. Co istotne, poliuretany mogą działać bardzo dobrze na wielu różnych gatunkach drewna, szczególnie na drewnie o dużej wilgotności lub na drewnie zaolejonym, gdzie inne kleje nie wykazują tak dużej skuteczności. Kleje poliuretanowe są również jedną z najlepszych opcji do dywanów, winyli, płytek ceramicznych i większości rodzajów wykładzin podłogowych.

Na uwadze należy mieć, że w przypadku zastosowania kleju konstrukcyjnego na drewnie, pełną wytrzymałość uzyskuje się w ciągu sześciu do ośmiu godzin. Kleje poliuretanowe przed całkowitym utwardzeniem można usunąć za pomocą rozpuszczalników, takich jak aceton. Zaschnięty klej można również łatwo przeszlifować. Ostateczne utwardzenie może zająć nawet do 48 godzin, w zależności od temperatury otoczenia, ale czas schnięcia (wiązania) zajmuje tylko do 2 godzin.