Co sprawdzić, gdy szuka się psychologa?

Co sprawdzić, gdy szuka się psychologa?

1 sierpnia, 2014 0 By major

Korzystanie z usług specjalistów z zakresu psychologii już dawno przestało być tematem tabu. Często psycholog jest w stanie pomóc nawet z bolączkami codziennego życia. Oczywiście z terapii korzystają przede wszystkim osoby, które borykają się z konkretnymi problemami psychologicznymi. Decydując się na skorzystanie z takich usług, trzeba wybrać odpowiedniego specjalistę. W tym celu konieczne jest pozyskanie informacji, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. Wstępnie można sprawdzić, gdzie funkcjonują gabinety prowadzące konkretne terapie. Pozwala to zorientować się w jakich lokalizacjach na terenie miejscowości, można skorzystać z pomocy psychologicznej. Następnie można zapoznać się z informacjami o specjalistach, którzy pracują w konkretnym gabinecie czy placówce. Ważne jest, aby korzystać z usług takich psychologów, którzy mają potwierdzone kwalifikacje.

Jaki powinien być psycholog?

Dobry psycholog ma odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu terapii konkretnego typu. Bardzo ważna jest atmosfera tworzona podczas spotkań. Dobra komunikacja to także kluczowy element dobrej terapii. Zatem wybierając psychologa, dobrze jest korzystać z rekomendacji. Przydatne mogą być także opinie, które można znaleźć w Internecie. Wszystkie takie informacje pozwalają znacznie lepiej określić, który specjalista będzie w stanie spełnić oczekiwania pacjenta.

Kiedy psycholog będzie w stanie zapewnić odpowiednią pomoc?

Zgłoszenie się do psychologa pozwala uzyskać także informację czy lepszym rozwiązaniem nie jest skorzystać z pomocy innego specjalisty. Oczywiście zawsze lepiej jest od razu zgłosić się do psychoterapeuty czy psychiatry. Jednak często pierwsze kroki kierujemy do psychologów. Taki specjalista zajmuje się kierowaniem na odpowiednie leczenie. Zapewnia także badania psychologiczne i diagnozy. Natomiast nie zajmuje się on prowadzeniem leczenia farmakologicznego. Nie prowadzi także terapii. Zatem do psychologa warto zgłaszać się z bieżącymi problemami, które utrudniają codziennie funkcjonowanie.