Dyżury weterynaryjne – jak postępować w nagłych przypadkach?

Dyżury weterynaryjne – jak postępować w nagłych przypadkach?

4 lipca, 2023 0 By major

Nieszczęścia dosięgają nie tylko ludzi, ale także zwierząt i to zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Jak wtedy postępować? Jakie działania podjąć, gdy nasz pupil dozna urazu, reakcji alergicznej lub niespodziewanie się rozchoruje? Poniżej kilka cennych wskazówek, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Oceniamy problem i ustalamy, czy jesteśmy w stanie coś zrobić

Dla wielu z nas psy to nie tylko zwierzęta, ale również nasi najwierniejsi przyjaciele, czy członkowie rodziny. Nic więc dziwnego, że gdy dzieje się z nimi coś złego, to zaczynamy panikować. Oczywiście nie wyjdzie to na korzyść ani nam, ani też naszemu zwierzakowi. Dlatego lepiej się uspokoić i ocenić stan zdrowia swojego pupila. Jeśli zauważymy krew, to warto znaleźć jego źródło i jak najszybciej opatrzyć ranę.

Wykonuje się to w podobny sposób, jak podczas udzielania pierwszej pomocy ludziom, więc nikt nie powinien mieć z tym trudności. Z kolei jeśli zwierzak ma problemy z oddychaniem, to najlepsze, co można zrobić, to jechać jak najszybciej do kliniki pełniącej dyżury weterynaryjne, a jeśli jego oddech już się zatrzymał, to warto przejść do masażu serca i sztucznego oddychania. Zdarzają się też przypadki, gdy psiaka dopada jakieś schorzenie i jeśli chcemy mieć pewność, że specjalista będzie w stanie mu pomóc, to warto obserwować wszelkie objawy, bo na pewno ułatwią diagnozę.

Jak najszybciej kontaktujemy się z weterynarzem

Gdy już uda nam się ocenić stan zdrowia pupila, to powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. W nagłych przypadkach bardzo często czas działa na naszą niekorzyść, więc im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Oczywiście wybór weterynarza nigdy nie powinien być przypadkowy, ponieważ kluczowe znaczenie ma to, by dyżur weterynaryjny prowadził najlepszy specjalista z branży. Poznamy go po stażu na rynku, czy po doświadczeniu w diagnostyce i leczeniu zwierząt.

Co więcej, najlepszy weterynarz dysponuje też dobrym zapleczem technicznym, więc jest w stanie realizować  nawet bardziej wymagające zabiegi. Dodatkowo cieszy się też nieposzlakowaną opinią wśród klientów, więc lepiej wcześniej rozejrzeć się za kim odpowiednim i mieć do niego numer telefonu, ponieważ przyda nam się właśnie w takich sytuacjach. To właśnie profesjonalista nas wysłucha,  a następnie podpowie następne kroki ewentualnego udzielania pomocy, w tym na przykład to, jak przetransportować czworonoga do gabinetu. Jest to bardzo ważne, ponieważ od naszych działań często zależy, czy nie narobimy jeszcze większych szkód.