Estry kwasów etylowych na zdrowie!
11 maja, 2015EstroVita oferuje najczystszą i skoncentrowaną formę kwasów omega 3, 6, 9, które są wolne od toksyn i wszelkich zanieczyszczeń. Technologia wytwarzania estrów kwasów etylowych pozwala na tworzenie całej linii preparatów, nazywanych nutraceutykami, czyli produktami wykazującymi działanie żywności funkcjonalnej, jak również suplementów diety. Estry kwasów etylowych wspomagają zdrowie wszystkich członków rodziny, bez względu na wiek!
Kiedy stosować estry kwasów etylowych omega 3?
Jeśli chodzi o estry kwasów etylowych omega 3, to są one szczególnie polecane w przypadku osób zmagających się z nadmiarem trójglicerydów. Ich podwyższone stężenie we krwi może doprowadzić do rozwoju zapalenia trzustki. Zwiększają także ryzyko rozwoju miażdżycy, udaru mózgu u zawału serca. Aby temu zapobiegać, koniecznie należy zmienić styl życia. Warto zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej i diety. Duży wpływ na podwyższony poziom trójglicerydów ma spożywanie alkoholu. Hiperrtójglicerymia leczona jest zwykle w skojarzeniu ze statynami, które korzystnie wpływają na obniżenie nie tylko trójglicerydów, ale również cholesterolu. Oczywiście sposób leczenia powinien być uzgodniony z lekarzem, który uwzględni współistnienie chorób towarzyszących i zleci najbardziej optymalną kurację.
W jaki sposób działają estry kwasów etylowych?
Estry etylowe kwasów omega 3 skutecznie obniżają poziom trójglicerydów, obniżając jednocześnie stężenie lipoprotein o niskiej gęstości. Ponadto hamują estryfikację innych tłuszczy i stymulują produkcję enzymu odpowiedzialnego za syntezę trójglicerydów. Wpływają również na lipazę lipoproteinową, a zwiększając beta-oksydację prowadzą do zwiększenia metabolizmu tłuszczów. Jest to naturalny i zdrowy sposób, dzięki któremu układ krwionośny oraz całe ciało będzie mogło pozbyć się nadmiaru szkodliwych trójglicerydów. Po wchłonięciu się w światło jelita, estry etylowe kwasów omega 3 są hydrolizowane, bądź wiążą się z białkami osocza. Ich wydalanie odbywa się poprzez katabolizm oksydacyjny, czyli rozkład substancji do dwutlenku węgla i wody.