Izolacja natryskowa pianką — jak działa? Wady i zalety ocieplenia pianką PUR!
25 sierpnia, 2019Przymierzasz się do ocieplenia poddasza? Z pewnością porównujesz różne metody izolacji cieplnej. Wśród nich dużą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Czy wykorzystanie jej do ocieplenia jest dobrą decyzją? Sprawdź, czym właściwie jest pianka PUR, a także jakie wady i zalety niesie ze sobą izolacja natryskowa wykonana przy jej użyciu.
Pianka PUR — co to jest?
Pianka natryskowa to wyjątkowy produkt izolacyjny i uszczelniający. Produkt nakłada się na miejscu, dzięki czemu dopasowuje się do powierzchni, na którą jest nakładany. Ten proces aplikacji tworzy szczelną przegrodę budynku, co poprawia efektywność energetyczną.
Jak powstaje? Izolacja natryskowa pianką i izolacyjne uszczelniacze piankowe są wytwarzane przez mieszanie i reagowanie unikalnych składników ciekłych. Ciecze reagują bardzo szybko po zmieszaniu i nałożeniu na miejscu, rozszerzając się w kontakcie i tworząc piankę, która izoluje, uszczelnia oraz tworzy barierę dla powietrza, wilgoci i pary.
Izolacja natryskowa pianką PUR — zalety
Natryskowa pianka to coś więcej niż tylko warstwa izolacji. Chociaż w pełni izoluje cały obszar pokrycia, stanowi również nieprzepuszczalną barierę dla powietrza i wilgoci, bez potrzeby stosowania oddzielnej paroizolacji. Ponadto znana jest z tego, że wykazuje wysoką odporność na przenoszenie ciepła, a przy tym okazuje się skuteczna w ograniczaniu ruchu powietrza przez otwory, pęknięcia czy szczeliny. Dzięki temu zapewnia doskonałe właściwości uszczelniające i wykazuje najwyższą wartość Izolacji spośród wszystkich produktów tego typu dostępnych na rynku Więcej na https://www.polubiszremont.pl/izolacja-natryskowa-pianka-diy-w-sprayu/
Wady ocieplenia pianką poliuretanową
Popularne pianki natryskowe nie są przyjazne dla środowiska, ponieważ są tylko chemicznym koktajlem. Trzeba jednak przyznać, że nie tak łatwo znaleźć metodę ocieplenia, która okaże się w pełni ekologiczna.
Należy też podkreślić, że w przypadku nieprawidłowego montażu pianka może pękać lub kurczyć się i odciągać od otaczającego materiału. Jeśli tak się stanie, wydajność cieplna zostanie znacznie zmniejszona, a piankę należy usunąć i wymienić, co pochłonie dodatkowe koszty. Czy zatem warto zdecydować się na izolację natryskową pianą? Bez wątpienia pianka natryskowa ma świetne właściwości izolacyjne i jest stosunkowo łatwa do zastosowania w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjna izolacja po prostu nie zadziałała lub będzie bardzo trudna do wykonania. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad. Wydaje się jednak, że korzyści z jej zastosowania znacznie przewyższają ewentualne wady tej metody ocieplenia.