Jak zmierzyć się z montażem łupka na elewacji domu jednorodzinnego?

Jak zmierzyć się z montażem łupka na elewacji domu jednorodzinnego?

6 lipca, 2020 0 By major

Łupek to wyjątkowy surowiec o jakże dobrych właściwościach, więc nic dziwnego, że jest chętnie wybierany do pokrycia dachu domów jednorodzinnych, jak również na elewację. Tylko jak właściwie zmierzyć się z jego montażem na elewacji? Jak przebrnąć przez tego typu zadania? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Łupek na elewacji domu jednorodzinnego – dlaczego warto?

Łupek to naturalny materiał, który jest wydobywany z ziemi, a następnie cięty na płytki, które służą do wykańczania dachów oraz elewacji. To surowiec, który świetnie sobie radzi ze wpływem różnych czynników. Niestraszne mu opady atmosferyczne, wahania temperatury, czy nawet uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje też odporność na zanieczyszczenia, więc z biegiem czasu nie będzie zmieniać swojego wyglądu i to właśnie łupek elewacyjny jest całkowicie niepalny.

Nie sposób pominąć też tego, że stanowi świetną izolację akustyczną i sprawdza się na elewacjach budynków wykonanych z różnych surowców. Będzie idealny na elewację domów drewnianych, domów z betonem, szkłem, czy nawet z metalem. Znakomicie wkomponuje się w miejskie otoczenie, parku, lasu, czy przedmieść dużych miast. Dodatkowo jest w stanie podkreślić wyjątkowy charakter domu i sprawić, że będzie przykuwał wzrok.

Łupek na elewacji domu jednorodzinnego – jak zmierzyć się z jego montażem?

Łupek można wykorzystać na całym budynku lub na jego części. Mocuje się go mechanicznie do podkonstrukcji, a do mocowania należy wykorzystać gwoździe o zwiększonej wytrzymałości. Najlepiej sprawdzą się gwoździe miedziane, ze stali kwasoodpornej, czy ocynkowane ogniowo. Jako podłoże do łupka na elewację warto wykorzystać podkonstrukcję drewnianą lub aluminiową. Jeśli chodzi o sam montaż surowca, to tutaj mamy dowolność.

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu, odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem, to możemy sami zająć się montażem łupka na elewacji domu. Z kolei jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z podobnymi działaniami i nie wiemy, od czego należy zacząć, to lepiej nie ryzykować i od razu rozejrzeć się za pomocą.

Całe szczęście do swojej dyspozycji mamy sporo firm specjalizujących się w montażu łupka na elewacji. Fachowcy są w stanie pokryć tylko wybrane elementy ścian, a nawet całą elewację i to zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Co więcej, najlepsze firmy zapewniają swoje wsparcie w dobrych cenach, więc nawet nie trzeba obawiać się o swoje finanse.