Jaki klej do glazury wybrać?

Jaki klej do glazury wybrać?

25 sierpnia, 2014 0 By major

Płytki ceramiczne to nadal najczęściej wybierany materiał wykończeniowy w polskich domach. Aby glazura przez lata mogła dobrze wyglądać i spełniać swoją funkcję, musi jednak zostać najpierw odpowiednio przymocowana. Do tego celu potrzebna może być zaprawa, ale i specjalny klej. Jak go wybrać?

Od czego zależy wybór kleju do glazury?

Niezależnie od tego, czy używasz płytki ściennej, czy podłogowej, to musi ona dokładnie przylegać do swojej powierzchni bazowej. Aby było to możliwe, musisz wybrać odpowiedni klej do płytek. Czy poradzi on sobie z tym zadaniem? Oczekuje się, że klej do płytek utrzyma płytkę na miejscu nie tylko przez lata, ale przez dziesięciolecia. Musi być jednak łatwy w obróbce i odpowiednio wypełniać szczeliny między płytką a podłożem. Czas utwardzenia ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli utwardzi się zbyt szybko, to trudno mówić o jakiejkolwiek możliwości zmiany położenia płatki, jeśli zaś utwardza ​​się zbyt wolno, przejście do etapu fugowania trwa zbyt długo. Więcej info na https://tosieklei.pl/klej-do-glazury/

Na szczęście kleje do płytek ewoluowały do ​​punktu, w którym mogą z powodzeniem sprostać wszystkim tym wymaganiom. Wybór odpowiedniej zaprawy do płytek może być o wiele prostszy, niż mogłoby się wydawać. W większości przypadków zastosowanie płytek — w miejscu, w którym płytka jest instalowana — wyraźnie określa najlepszą opcję zaprawy. Czasami zdarza się też, że sam rodzaj płytki jest czynnikiem decydującym.

Co wziąć pod uwagę wybierając klej do glazury?

Co ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego kleju do płytek? Pod uwagę należy wziąć przynajmniej kilka czynników:

  • rodzaj powierzchni – zanim wybierzesz klej do glazuru, musisz odpowiedzieć na pytanie, do jakiej powierzchni będą klejone materiały. Warto się też zastanowić, czy pod płytkami ma się znajdować ogrzewanie podłogowe.
  • miejsce montażu – czy mowa o płytkach ściennych, a może podłogowych?
  • warunki – czy płytki znajdą się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku? Być może będą wymagać dodatkowej ochrony przed wilgocią.
  • elastyczność – na ile klej powinien być elastyczny? Miej na względzie, że wysoka elastyczność pozwala skutecznie amortyzować drgania.

Rodzaje kleju do płytek

W sklepach znajdziesz minimum kilka rodzajów płytek do glazury. Najpopularniej będzie preparat cementowy, czyli sucha mieszanka, którą przed użyciem musisz rozrobić z wodą. Inny wybór to klej dyspersyjny. Jego zaletą jest elastyczność, a także możliwość natychmiastowego zastosowania. Kolejny rodzaj to klej na bazie żywic reaktywnych, który wyróżnia się wyjątkową przyczepnością. Zastosować można go na trudno dostępnych powierzchniach.