Jakie jest zastosowanie styropianu?

Jakie jest zastosowanie styropianu?

2 listopada, 2022 0 By major

Styropian należy do najchętniej wybieranych surowców, a mimo to widać, że jego zastosowanie nadal budzi sporo wątpliwości. Kiedy sięgnąć po tego typu rozwiązania? W jakich zadaniach sprawdzi się styropian? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest styropian?

Styropian, czyli polistyren ekspandowany EPS to porowate tworzywa sztuczne otrzymywane poprzez spienienie litych granulek polistyrenu, które zawierają rozpuszczony porofor. Spieniona struktura najczęściej uzyskiwania jest podczas jednokrotnego lub wielokrotnego podgrzania granulek parą wodą. Swoją popularność styropiany zawdzięczają dobrym właściwościom. Są to bardzo lekkie materiały, trwałe, łatwe w montażu oraz w obróbce. Jeśli dodatkowo styropiany zostaną prawidłowo ułożone, to nie tracą swoich właściwości przez cały okres użytkowania. Warto również zauważyć, że styropiany nie są toksyczne, więc nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Co więcej, wykazują odporność na grzyby, pleśnie, czy gnicie, więc nic dziwnego, że to najczęściej wybierany materiał termoizolacyjny.

Jakie są rodzaje styropianu?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że styropian oferowany jest w wielu różnych odmianach, a tylko odpowiednie ich rozpoznanie pozwoli wybrać najlepszy materiał. Jakie zatem rozwiązania mamy do wyboru? Jakie styropiany są nam oferowane? Na pewno najbardziej rozpoznawalne są styropiany białe (styropiany standardowe), ponieważ są najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym. Jednak na nim nie kończy się oferta, ponieważ tuż obok czekają styropiany grafitowe, czyli rozwiązania powstające z  polistyrenu zawierającego grafit. W ofercie pojawia się także styropian wodoodporny i w tym przypadku płyty najczęściej występują w kolorze niebieskim lub zielonym.

Jakie jest zastosowanie styropianu?

Trzeba przyznać, że styropiany znalazły szerokie zastosowanie w wielu różnych zadaniach. Styropian biały idealnie nadaje się  do izolacji stropów i podłóg, ale można nim ocieplić też ściany zewnętrzne. Warto jednak pamiętać, że do uzyskania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach  trzeba wybierać styropiany o odpowiedniej grubości. Styropian grafitowy to dobry surowiec do ocieplania ścian zewnętrznych, podłóg na legarach oraz dachów krokwiowych. Dodatkowo to właśnie styropian grafitowy będzie dobrym wyborem do izolacji miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych. Jeśli chodzi o styropian wodoodporny, to sprawdzi się do ocieplenia ścian fundamentowych, dachów odwróconych, czy podłóg na gruncie.