Kiedy warto skorzystać z konsultacji w klinice psychologicznej?

Kiedy warto skorzystać z konsultacji w klinice psychologicznej?

25 stycznia, 2016 0 By major

Z konsultacji psychologicznych, które udzielane są w klinikach psychologicznych, skorzystać może każda osoba, która czuje taką potrzebę. Konsultacja pozwala na omówienie różnego rodzaju problemów życiowych, rodzinnych czy emocjonalnych z psychologiem. Celem takiej konsultacji jest pomoc pacjentowi i próba rozwiązania problemu. Może się ona również zakończyć wskazaniem przez psychologa różnych metod pracy i leczenia.

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Jak wspomniano, klinika psychologiczna jest miejscem, które odwidzieć może każda osoba borykająca się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi. Tam liczyć może na fachową konsultację i pomoc ze strony wykwalifikowanego psychologa. Sama konsultacja to pierwszy krok do dokładnego rozpoznania problemów, z jakimi boryka się pacjent. Celem konsultacji psychologicznej jest:

– udzielenie porady psychologicznej,
– postawienie diagnozy psychologicznej,
– wstęp do dalszego leczenia psychologicznego, jeśli okaże się ono konieczne.

Kto może skorzystać z konsultacji psychologicznej?

Każda osoba, która zmaga się z problemami natury psychologicznej, może skorzystać z pomocy psychologa. Klinika psychologiczna jest najlepszym miejscem, w którym można taką pomoc uzyskać. Co ważne, z porady nie korzystają wyłącznie osoby chore. Są to także osoby zupełnie zdrowe, które po prostu poszukują porady bądź diagnozy z zakresu psychologii. Wymienić można kilka wskazań do konsultacji psychologicznej. Jest to na pewno przeżywanie dużego stresu, zaburzenia oraz problemy ze snem. Dodatkowo wskazać można tu również na utrzymywanie się przez dłuższy czas złego nastroju, problemy z kontrolowaniem emocji, a także problemy z relacjami interpersonalnymi.

Jak przebiega konsultacja psychologiczna?

Podczas pierwszej konsultacji psychologicznej pacjent najczęściej w sposób ogólny opowiada o swoim problemie. Wskazuje na powód wizyty oraz na problemy, z którymi się boryka. Psycholog oczywiście pomaga w tym pacjentowi. Zadaje pytania pomocnicze, dzięki którym może dowiedzieć się jak najwięcej o pacjencie i jego problemie. Po zebraniu wszystkich informacji psycholog proponuje plan dalszej współpracy. Każda dobra klinika psychologiczna udziela konsultacji w bardzo szerokim zakresie. Oznacza to zatem, że w zależności od pacjenta i jego problemu, pierwsza konsultacja może wyglądać nieco inaczej.