Kosmetyki naturalne – co musisz o nich wiedzieć?

Kosmetyki naturalne – co musisz o nich wiedzieć?

25 sierpnia, 2010 0 By major

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Wiele firm posługuje się jednak tą nazwą nie do końca słusznie. Czym zatem są naturalne kosmetyki?

Naturalne czyli jakie?

Kosmetyki naturalne to produkty kosmetyczne które posiadają naturalne i nieprzetworzone składniki. Mogą one być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Powinny być pozyskiwane w ramach procesów „nie chemicznych”, jak przesiewanie, destylacja, mielenie czy filtracja a następnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków.

Najczęściej używanymi składnikami naturalnymi w produkcji kosmetyków są oleje roślinne np z awokado lub olej kokosowy. Jednak coraz częściej możemy w nich znaleźć składniki pochodzące z innych roślin czy ziół, a paleta dostępnych preparatów z roku na rok się powiększa. Aby można było uznać dany kosmetyk za naturalny musi posiadać ok. 90 procent składu pochodzenia naturalnego.

Czy kosmetyki z substancjami naturalnymi mogą uczulać?

Fakt, że kosmetyk zawiera w sobie substancje pochodzenia naturalnego nie oznacza, że będzie dla nas bezpieczny. Szczególnie jeżeli posiadamy stwierdzone alergie powinniśmy unikać kosmetyków zawierających te substancje. Warto o tym pamiętać przed zakupem wybranego preparatu dokładnie czytając etykiety. Jeżeli mamy do czynienia z daną substancją pierwszy raz i nie jesteśmy pewni, jak zareagujemy na kontakt z nią należy przeprowadzić test. Niewielką ilość kosmetyku możemy umieścić na wewnętrznej części dłoni i odczekać od minimum piętnastu do czterdziestu pięciu minut sprawdzając czy w miejscu aplikacji nie wystąpiły żadne zmiany skórne, jak zaczerwienienie, wysypka czy też swędzenie. W przypadku takich objawów należy zrezygnować z aplikacji danego preparatu i przeprowadzić testy alergiczne na główny składnik kosmetyku.

Jakiego typu kosmetyki naturalne są najpopularniejsze na rynku ?

Wśród najpopularniejszych kosmetyków na pierwszym miejscu można wymienić te stosowane do twarzy. Naturalne kremy do twarzy, mogą być przeznaczone zarówno na dzień jak i na noc. Wśród nich znajdziemy te dedykowane do bardziej wymagających miejsc jak okolice oczu często występujące w formie bardziej skondensowanej czyli w formie serum. Do tej grupy zaliczyć możemy również maseczki czy peelingi z naturalnymi składnikami – zarówno te pochodzenia roślinnego jak i mineralnego.

Chociaż większość kosmetyków naturalnych wykorzystywana jest przez kobiety, to z roku na rok widać coraz większą grupę kosmetyków naturalnych przeznaczoną dla mężczyzn. Panowie pomimo tego, że używają kosmetyków zdecydowanie rzadziej niż kobiety są coraz bardziej świadomi zarówno ich działania jak i konieczności sprawdzania składu kosmetyków, stawiając na te pochodzenia naturalnego.