Kostka brukowa – jakie są jej rodzaje i zastosowanie?

Kostka brukowa – jakie są jej rodzaje i zastosowanie?

25 stycznia, 2013 0 By major

Układanie kostki brukowej nie jest łatwym zadaniem. Niezbędne jest tu bardzo duża precyzja. Pamiętać bowiem trzeba, że kostka ma nie tylko walory użytkowe, ale i estetyczne. Pełnić powinna funkcję dekoracyjną. Zanim zatem rozpocznie się jej układanie, warto wcześniej zapoznać się z tym, jakie ma ona zastosowanie i jakie rodzaje kostki można wyróżnić.

Jakie zastosowanie ma kostka brukowa?

Kostka brukowa ma wiele zastosowań. Oczywiście przede wszystkim układa się z niej nawierzchnię. Bruk, który tworzy zbita kostka, zawsze prezentuje się niezwykle estetycznie. Dlatego też materiał ten cieszy się tak dużą popularnością. Sama kostka jest również bardzo wytrzymała, co również jest jej dużą zaletą. Najczęściej z kostki brukowej układa się chodniki, ścieżki, podjazdy czy nawet całe ulice.

Jakie wyróżnia się rodzaje kostki brukowej?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kostki brukowej. Dzięki temu można ją dostosować do konkretnej nawierzchni. Konkretne rodzaje kostki różnią się od siebie przede wszystkim swoimi parametrami oraz kolorem, rozmiarem i kształtem. Wyróżnić można tu kostkę brukową:
– betonową,
– ceramiczną,
– oraz kamienną.

Powszechne zastosowanie znajduje przede wszystkim kostka brukowa kamienna z Malbud. Tworzona jest w wyniku obróbki kamienia naturalnego. Co ważne, także sama kostka kamienna dzieli się na kilka rodzajów. Mowa tu choćby o kostce bazaltowej czy granitowej. Decydując się na konkretny rodzaj kostki, pod uwagę wziąć należy przede wszystkim to, jaki efekt chce się osiągnąć.

Ile kosztuje podjazd z kostki brukowej?

Koszt ułożenia podjazdu z kostki brukowej może być różny. Uzależnione jest to od kilku czynników. Kluczowy jest tu rodzaj podłoża, na którym kostka brukowa ma być ułożona. Wiedzieć bowiem trzeba, że podłoże tu musi być wcześniej odpowiednio wyrównane oraz dostosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych. Tym samym, im więcej przygotowań wymagać będzie dane podłoże, tym cena ułożenia kostki brukowej może być wyższa. Poza tym na cenę wpływ na również wzór, wedle którego kostka ma być ułożona.