Liposukcja — co to jest i kiedy z niej skorzystać?

Liposukcja — co to jest i kiedy z niej skorzystać?

25 sierpnia, 2017 0 By major

Od lat zmagasz się z nadwagą, ale mimo licznych diet i ćwiczeń nie jesteś w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, a dokładniej zabieg zwany liposukcją. Kto może z niego skorzystać? Sprawdź, jak przebiega i jakie efekty gwarantuje.

Co to jest liposukcja?

Najprościej mówiąc, to zabieg chirurgii estetycznej, który służy do usuwania niechcianej tkanki tłuszczowej. Polega na odsysaniu niewielkich obszarów tłuszczu, które ciężko stracić poprzez ćwiczenia i zdrową dietę. Wykonuje się go na obszarach ciała, w których gromadzi się tłuszcz, takich jak pośladki, biodra, uda i brzuch. Celem zabiegu jest zmiana kształtu ciała, a wyniki są zazwyczaj długotrwałe, pod warunkiem utrzymania prawidłowej wagi. Metoda ta najlepiej sprawdza się u osób o normalnej wadze oraz w miejscach, gdzie skóra jest napięta.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, chociaż  znieczulenie zewnątrzoponowe może być stosowane do liposukcji w dolnych partiach ciała. Liposukcję przeprowadza się za pomocą cienkiej rurki zwanej kaniulą, którą wprowadza się przez małe nacięcia w skórze. Kaniula służy do rozluźnienia tłuszczu i nadania leczonej części ciała ładniejszego kształtu. Następnie do kaniuli przyczepia się specjalne urządzenie ssące i odsysa się tłuszcz z organizmu. Na koniec zszywane są nacięcia w skórze. Więcej na https://www.lineacorporis.pl/operacje-plastyczne-dla-kobiet/liposukcja-odsysanie-tluszczu

Istnieje także kilka nieco innych technik. Niektórzy chirurdzy wstrzykują leczony obszar roztworami (znanymi jako technika mokra lub tumescencyjna), a inni nie. Odsysanie jest zwykle wykonywane za pomocą wydajnej maszyny próżniowej, ale czasami możliwe jest użycie prostej strzykawki do małych obszarów. Inną techniką jest lipektomia wspomagana ultradźwiękami, w której fale ultradźwiękowe pomagają rozbić komórki tłuszczowe i ułatwić ich usunięcie. Co po zabiegu? Pacjent zostaje wyposażony w elastyczny gorset podtrzymujący lub bandaże uciskowe. Pomaga to zmniejszyć obrzęki i siniaki. Gorset należy nosić przez kilka tygodni po wykonanym zabiegu. Co istotne, konieczne może być także zażycie antybiotyków bezpośrednio po zabiegu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Większość pacjentów przyjmuje również łagodne środki przeciwbólowe, aby złagodzić ból i obrzęk. Warto mieć na uwadzę, że po liposukcji często występują siniaki i obrzęki, które mogą utrzymywać się do 6 miesięcy

Czy są jakieś przeciwwskazania do liposukcji?

Najczęstszym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia liposukcji jest cukrzyca, niewydolność nerek, choroby wątroby, a także, zaburzenia krzepnięcia krwi. Jakich efektów ten zabieg nie zagwarantuje? Nie jest on leczeniem otyłości ani substytutem prawidłowej diety i ćwiczeń. Nie jest to również skuteczne leczenie cellulitu – wgłębień skóry, które zwykle pojawiają się na udach, biodrach i pośladkach – lub luźnej, obwisłej skóry.