W jakich sprawach skorzystać można z pomocy prawnej adwokata?

W jakich sprawach skorzystać można z pomocy prawnej adwokata?

25 stycznia, 2012 0 By major

Z pomocy prawnej korzysta się w różnych sytuacjach. Najczęściej osoby potrzebujące takiej pomocy udają się do adwokata. W życiu zdarzają się różne sytuacje i nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie konieczność skorzystania z takiej pomocy. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się adwokat i jakie usługi świadczy.

Kim jest adwokat?

Adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz odbywała aplikację adwokacką. Aplikacja zawsze kończy się egzaminem, po którego zdaniu dopiero uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu adwokata. Pomoc prawna, jaką świadczy adwokat, ma bardzo szeroki zakres. Wskazać można tu choćby na udzielanie porad prawnych, sporządzanie aktów i opinii prawnych oraz reprezentowanie swoich klientów w sądzie.

Kiedy warto skorzystać z usług adwokata?

Jak wspomniano, pomoc prawna udzielana przez adwokatów dotyczy wielu różnych dziedzin. Kancelarie adwokackie jak kancelariaminsk.pl prowadzą bowiem sprawy z zakresu takich obszarów prawa jak:
– prawo karne,
– prawo cywilne,
– prawo rodzinne,
– prawo karno-skarbowe,
– prawo wykroczeń.
Adwokaci często pełnią także rolę obrońcy osoby oskarżonej oraz pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego lub prywatnego. Najczęściej po pomoc prawną wiele osób udaje się do adwokata w sprawach z obszaru prawa cywilnego. Mowa tu o sprawach z zakresu prawa własności, prawa spadkowego czy prawa pracy. Adwokaci w tych sprawach udzielają porad prawnych oraz sporządzają wnioski i pisma procesowe. O pomoc adwokata warto poprosić także w sprawach rozwodowych, separacyjnych, alimentacyjnych, czy w sprawach dotyczących podziału majątku bądź ustalenia praw rodzicielskich.

Kto może skorzystać z pomocy prawnej adwokata?

Jak zatem widać, pomoc prawna udzielana przez adwokatów dotyczy naprawdę szerokiego obszaru. Co ważne, z takiej pomocy można skorzystać praktycznie każdy. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych. Firmy często decydują się na stałą współpracę z kancelariami prawnymi. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że podejmowane przez nich decyzje i działania są zgodne z prawem.