W jakim celu wykorzystuje się wkładki ortopedyczne?

W jakim celu wykorzystuje się wkładki ortopedyczne?

30 sierpnia, 2022 0 By major

Produkty ortopedyczne mają na celu ułatwić funkcjonowanie osób z konkretnymi schorzeniami. U dzieci wkładki ortopedyczne są stosowane w celu redukowania wad rozwojowych w obrębie stóp. Natomiast u dorosłych pozwalają na ograniczenie różnych problemów związanych z biodrami, stawami, kręgosłupem, czy stopami. Wady postawy w starszym wieku trudno jest redukować. Z tego powodu często trzeba działać objawowo. Równocześnie istotne jest, aby wkładka była indywidualnie dopasowana do konkretnej osoby i stopy. Tylko w ten sposób będzie spełniała swoją funkcję.

Jak przygotowywane są wkładki ortopedyczne?

Zanim stworzone zostaną wkładki, niezbędne jest postawienie diagnozy. Są one stosowane między innymi przy takich schorzeniach jak płaskostopie, ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, koślawość stóp, czy haluksy. Gdy występuje wskazanie do stosowania produktów ortopedycznych, wówczas specjalista przed przygotowaniem wkładek dokona dokładnych pomiarów. Wykorzystywany jest do tego specjalistyczny sprzęt w postaci między innymi podoskopu. Pozwala to przygotować taką wkładkę, która jest idealnie dostosowana do schorzenia pacjenta. Przy dopasowywaniu takich produktów brane są pod uwagę między innymi uwarunkowania anatomiczne stopy. Znaczenie ma także wiek pacjenta, jego postawa, rodzaj noszonego obuwia. Codzienna aktywność również będzie wpływać, choćby na typ materiału wykorzystanego do wykonania wkładek.

Gdzie zamówić wkładki ortopedyczne?

Przy zakupach wkładek ortopedycznych istotne jest wykonanie dogłębnego i manualnego badania. W specjalistycznych firmach zajmujących się produkcją materiałów ortopedycznych można liczyć na fachowe doradztwo, dotyczące tego, czy są one niezbędne. Gdy wkładki ortopedyczne są konieczne, wówczas ustalane jest to, jak ma wyglądać. Wpłynie to na funkcje zdrowotne, które będzie spełniać. Należy brać pod uwagę, że nie dopasowana wkładka może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Z tego powodu szczegółowe badania stóp pod wykonanie wkładek są kilku etapowym procesem.