Wkładki ortopedyczne na bóle stawów — jak je dobrać?

Wkładki ortopedyczne na bóle stawów — jak je dobrać?

25 sierpnia, 2012 0 By major

Podczas chodzenia odczuwasz ból? Borykasz się z problemem częstych odcisków, opuchniętych nóg, a nawet dolegliwościami kręgosłupa? Wszystkie te objawy mogą świadczyć o niewłaściwie biomechanice stóp. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu, czyli wkładki ortopedyczne.

Do czego służą wkładki ortopedyczne?

Wkładki tego rodzaju nazywane bywają również rehabilitacyjnymi. Z ich pomocą możliwe jest korygowanie wad postawy, wad kręgosłupa, a także niwelowanie bólu, którego przyczyną są wady budowy stóp. Wkładki ortopedyczne do stóp często zalecane są także dzieciom w celu korygowania koślawości kolan czy lordozy.

Wkładki ortopedyczne na bóle stawów z powodzeniem stosowane są też u osób dorosłych. W tym przypadku ich zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie obciążenia nóg czy likwidacja bólu krzyża oraz kolan.

Kiedy warto zastosować wkładki ortopedyczne na bóle stawów?

Wkładki ortopedyczne stosuje się głównie u dzieci i młodzieży, gdyż ich stopy nie są jeszcze w pełni wykształcone. Nieco trudniej zmienić wady postawy u osób dorosłych, nie jest to jednak niemożliwe.

Kiedy warto zastosować wkładki ortopedyczne? Ich noszenie jest zalecane m.in. w przypadku:

  • płaskostopia (zarówno poprzecznego, jak i podłużnego),
  • stopy koślawej,
  • ostrogi piętowej,
  • palucha sztywnego,
  • stopy wydrążonej,
  • zespołu wrażliwych stóp.

Nie tylko problem w obrębie stóp może kwalifikować do noszenia wkładek ortopedycznych. Zalecane są one również dla osób z wadami postawy, które wynikają głównie z koślawości kolan czy lordozy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę, że wkładki rehabilitacyjne mogą wyeliminować dolegliwości kręgosłupa.

W jaki sposób dobrać wkładki rehabilitacyjne?

Dopiero odpowiednio dobrana wkładka ortopedyczna może pomóc z wadą postawy czy dolegliwościami bólowymi. Jak zatem ją dobrać? Podstawa to wykonanie badania podoskopowego lub pedobarograficznego. Oba z nich wykonuje się w gabinecie podologicznym. Takie badanie można też często przeprowadzić w sklepie z asortymentem rehabilitacyjnym. Wymaga jedynie odpowiedniego sprzętu. Samo badanie trwa krótko, a jego efektem jest ocena deformacji czy kształtu stóp. Sprawdzany jest także rozkład sił w czasie ich obciążenia. Badanie jest nieinwazyjne i nie powoduje bólu.

Na uwadzę należy też mieć, że wkładek nigdy nie dobiera się do butów. Dopiero po ich zakupie można dobrać obuwie. Jednocześnie wkładki z czasem wymagają korygowania. Zalecana jest ich wymiana mniej więcej co 6-12 miesięcy. Wymiana powinna jednak zostać skonsultowana z lekarzem specjalistą lub podologiem. Nie należy jej przeprowadzać samodzielnie.